
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM0503-R20-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 200NH 22.2A 2.31 MOHM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.95
0.95
10
0.8797
8.797
25
0.81168
20.292
50
0.67659
33.8295
100
0.63593
63.593
250
0.568252
142.063
500
0.487084
243.542
1000
0.432953
432.953
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | HCM0503 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 200 nH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2020 (5050 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm) |
| DC Resistance (DCR) | 2.31mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 22.2 A |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 21A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |