
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM0503-R35-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 350NH 16.6A 4.29 MOHM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9595
0.9595
10
0.88825
8.8825
25
0.82004
20.501
50
0.68324
34.162
100
0.6422
64.22
250
0.573914
143.4785
500
0.49191
245.955
1000
0.437256
437.256
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | HCM0503 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 350 nH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2020 (5050 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm) |
| DC Resistance (DCR) | 4.29mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 16.6 A |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 14.9A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |