
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1103-150-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 15UH 4A 65 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.432
2.432
10
2.2458
22.458
25
2.05846
51.4615
50
1.75883
87.9415
100
1.571775
157.1775
250
1.347252
336.813
500
1.272411
636.2055
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | HCM1103 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 15 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 65mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 4 A |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 6A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |