
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1103-2R2-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 2.2UH 13A 9 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.451
2.451
10
2.26005
22.6005
25
2.07176
51.794
50
1.77042
88.521
100
1.582035
158.2035
250
1.35603
339.0075
500
1.280676
640.338
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | HCM1103 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 2.2 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 9mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 13 A |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 16A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |