
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1103-3R3-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 3.3UH 9A 16 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.223
2.223
10
2.0539
20.539
25
1.8829
47.0725
50
1.60892
80.446
100
1.43773
143.773
250
1.232302
308.0755
500
1.163864
581.932
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | HCM1103 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 3.3 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 16mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 9 A |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 14A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |