
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1A0503V2-2R2-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 2.2UH 5.5A 23MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.102
1.102
10
1.0279
10.279
25
0.94848
23.712
50
0.7904
39.52
100
0.7429
74.29
250
0.663898
165.9745
500
0.56905
284.525
1000
0.505818
505.818
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | - |
| Series | HCM1AV2 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 2.2 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm) |
| DC Resistance (DCR) | 23mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 5.5 A |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 33MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 6.4A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |