
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1A0503V2-3R3-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 3.3UH 4.7A 38MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1685
1.1685
10
1.0849
10.849
25
1.00168
25.042
50
0.83486
41.743
100
0.7847
78.47
250
0.701214
175.3035
500
0.601027
300.5135
1000
0.534252
534.252
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | - |
| Series | HCM1AV2 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 3.3 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm) |
| DC Resistance (DCR) | 38mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 4.7 A |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 25MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 6.5A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |