
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1A0503V2-R47-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 470NH 11A 6.1MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6365
0.6365
10
0.55385
5.5385
25
0.51452
12.863
50
0.43529
21.7645
100
0.39577
39.577
250
0.372058
93.0145
500
0.332462
166.231
1000
0.269135
269.135
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | - |
| Series | HCM1AV2 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 470 nH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm) |
| DC Resistance (DCR) | 6.1mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 11 A |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 80MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 12A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |