
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1A0703V2-4R7-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 4.7UH 4A 46.5 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.273
1.273
10
1.1818
11.818
25
1.09098
27.2745
50
0.90915
45.4575
100
0.85462
85.462
250
0.763648
190.912
500
0.654569
327.2845
1000
0.581837
581.837
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | - |
| Series | HCM1AV2 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 4.7 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 46.5mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 4 A |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 20MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 6.8A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |