
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCM1A4020V2-2R2-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 2.2UH 4.6A 48 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.102
1.102
10
1.02695
10.2695
25
0.9481
23.7025
50
0.79002
39.501
100
0.74252
74.252
250
0.663556
165.889
500
0.568765
284.3825
1000
0.505571
505.571
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | - |
| Series | HCM1AV2 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 2.2 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm) |
| DC Resistance (DCR) | 48mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 4.6 A |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 33MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 5A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |