
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCMA0503-1R5-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 1.5UH 7.5A 18.5MOHM SM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9595
0.9595
10
0.8949
8.949
25
0.82612
20.653
50
0.68837
34.4185
100
0.64714
64.714
250
0.578284
144.571
500
0.495653
247.8265
1000
0.440591
440.591
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | HCMA0503 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 1.5 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm) |
| DC Resistance (DCR) | 18.5mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 7.5 A |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 7A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |