
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCP0704-1R0-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 1UH 12A 6.2 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.926
2.926
10
2.698
26.98
25
2.47304
61.826
50
2.11318
105.659
100
1.88841
188.841
250
1.618648
404.662
500
1.528721
764.3605
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | HCP0704 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±25% |
| Inductance | 1 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm) |
| DC Resistance (DCR) | 6.2mOhm |
| Current Rating (Amps) | 12 A |
| Height - Seated (Max) | 0.165" (4.20mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 17A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |