
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCP0704-1R8-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 1.8UH 8.5A 11 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.337
2.337
10
2.1527
21.527
25
1.97372
49.343
50
1.68663
84.3315
100
1.507175
150.7175
250
1.291886
322.9715
500
1.220104
610.052
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | HCP0704 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±25% |
| Inductance | 1.8 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm) |
| DC Resistance (DCR) | 11mOhm |
| Current Rating (Amps) | 8.5 A |
| Height - Seated (Max) | 0.165" (4.20mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 13A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |