
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCP0704-4R7-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 4.7UH 5A 29.5 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3655
2.3655
10
2.18215
21.8215
25
2.00032
50.008
50
1.70924
85.462
100
1.52741
152.741
250
1.309214
327.3035
500
1.236482
618.241
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | HCP0704 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±25% |
| Inductance | 4.7 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm) |
| DC Resistance (DCR) | 29.5mOhm |
| Current Rating (Amps) | 5 A |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 8A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |