
Eaton - Electronics Division
Product No:
HCP0704-R60-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 600NH 14A 4.5 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.375
2.375
10
2.1907
21.907
25
2.00792
50.198
50
1.71589
85.7945
100
1.533395
153.3395
250
1.314306
328.5765
500
1.241308
620.654
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | HCP0704 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±25% |
| Inductance | 600 nH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm) |
| DC Resistance (DCR) | 4.5mOhm |
| Current Rating (Amps) | 14 A |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 21A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |