
onsemi
Product No:
HCPL0601
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0685
3.0685
10
2.1679
21.679
100
1.77555
177.555
500
1.496801
748.4005
1000
1.37293
1372.93
2000
1.316158
2632.316
5000
1.295211
6476.055
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Data Rate | 10Mbps |
| Input Type | DC |
| Output Type | Open Collector |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Base Product Number | HCPL06 |
| Voltage - Isolation | 3750Vrms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 1/0 |
| Rise / Fall Time (Typ) | 50ns, 12ns |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 50 mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.75V (Max) |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50mA |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 75ns, 75ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 10kV/µs |