
onsemi
Product No:
HCPL2630M
Manufacturer:
Package:
8-DIP
Batch:
-
Description:
OPTOISO 5KV 2CH OPEN COLL 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.078
3.078
10
2.05105
20.5105
100
1.57833
157.833
500
1.42671
713.355
1000
1.226089
1226.089
2000
1.159209
2318.418
5000
1.132457
5662.285
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Data Rate | 10Mbps |
| Input Type | DC |
| Output Type | Open Collector |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Base Product Number | HCPL2630 |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 2/0 |
| Rise / Fall Time (Typ) | 30ns, 10ns |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Current - Output / Channel | 50 mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.45V |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 30mA |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 75ns, 75ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 10kV/µs (Typ) |