
Stackpole Electronics Inc
Product No:
HCS1206FT1L00
Manufacturer:
Package:
1206
Batch:
-
Description:
RES 0.001 OHM 1% 2W 1206
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.836
0.836
10
0.74385
7.4385
25
0.68362
17.0905
50
0.62358
31.179
100
0.539695
53.9695
250
0.455772
113.943
500
0.3838
191.9
1000
0.319029
319.029
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Stackpole Electronics Inc |
| Series | HCS |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 1 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 2W |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.041" (1.05mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 1206 |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C |