
Stackpole Electronics Inc
Product No:
HCS2512FT1L00
Manufacturer:
Package:
2512
Batch:
-
Description:
RES 0.001 OHM 1% 3W 2512
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9405
0.9405
10
0.83315
8.3315
25
0.7657
19.1425
50
0.69844
34.922
100
0.604485
60.4485
250
0.510454
127.6135
500
0.429856
214.928
1000
0.357314
357.314
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Stackpole Electronics Inc |
| Series | HCS |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 1 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.256" L x 0.128" W (6.50mm x 3.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.88mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 2512 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |