
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
HD110V01A12AR
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
0.1A 12VDC, AVSS 0.3 24 AWG DOWN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7975
4.7975
10
3.838
38.38
25
3.6461
91.1525
50
3.55015
177.5075
100
3.0704
307.04
250
2.8785
719.625
500
2.734575
1367.2875
1000
2.638625
2638.625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | HD1 |
| Circuit | SPST-NO |
| Package | Box |
| Features | - |
| Pretravel | 0.040" (1.0mm) |
| Overtravel | 0.045" (1.1mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | - |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | 300,000 Cycles |
| Operating Force | 200gf |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination Style | Wire Leads |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Operating Position | 0.280" (7.1mm) |
| Base Product Number | HD110 |
| Differential Travel | - |
| Voltage Rating - DC | 12 V |
| Current Rating (Amps) | 100mA (DC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |