HD64F2357F20V
Renesas Electronics America Inc
Product No:
HD64F2357F20V
Package:
128-QFP (14x20)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 128QFP
User Guide
Mfr Renesas Electronics America Inc
Speed 20MHz
Series H8® H8S/2300
Package Tray
RAM Size 8K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity SCI, SmartCard
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 87
Core Processor H8S/2000
Package / Case 128-BFQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number HD64F2357
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -20°C ~ 75°C
Supplier Device Package 128-QFP (14x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V