HD64F3334YCP16
Renesas Electronics America Inc
Product No:
HD64F3334YCP16
Description:
MICROCONTROLLER, 16-BIT, FLASH,
User Guide
Mfr Renesas Electronics America Inc
Speed 16MHz
Series H8® H8/300
Package Bulk
RAM Size 1K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, PWM, WDT
Connectivity Host Interface, I²C, SCI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 74
Core Processor H8/300
Package / Case 144-QFP
Product Status Active
Data Converters A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number HD64F3334
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -20°C ~ 75°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V