HD64F7051SFJ20
Renesas Electronics America Inc
Product No:
HD64F7051SFJ20
Package:
168-QFP (28x28)
Description:
32-BIT, FLASH, SH7050 CPU
User Guide
Mfr Renesas Electronics America Inc
Speed 20MHz
Series SuperH® SH7050
Package Bulk
RAM Size 6K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, WDT
Connectivity EBI/EMI, SCI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 102
Core Processor SH-2
Package / Case 168-BQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number HD64F7051
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 168-QFP (28x28)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V