HD64F7145FW50V
Renesas Electronics America Inc
Product No:
HD64F7145FW50V
Package:
144-LQFP (20x20)
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP
User Guide
Mfr Renesas Electronics America Inc
Speed 50MHz
Series SuperH® SH7144
Package Bulk
RAM Size 8K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, I²C, SCI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 98
Core Processor SH-2
Package / Case 144-LQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number HD64F7145
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 144-LQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V