HDC25F5R7000
Positronic
Product No:
HDC25F5R7000
Manufacturer:
Positronic
Description:
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
User Guide
Mfr Positronic
Color Green
Series HDC
Package Box
Features Mounting Brackets
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form Machined
Contact Type Signal
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Housing/Shell (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Backset Spacing 0.283" (7.20mm)
Connector Style D-Sub
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number HDC25F
Dielectric Material Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Number of Positions 25
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C