HDC25M3S60T0
Positronic
Product No:
HDC25M3S60T0
Manufacturer:
Positronic
Description:
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
User Guide
Mfr Positronic
Color Green
Series HDC
Package Box
Features Board Lock
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form Machined
Contact Type Signal
Mounting Type Through Hole
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number HDC25M
Dielectric Material Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Number of Positions 25
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C