HDM12FT768R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
HDM12FT768R
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 768 OHM 1% 1/2W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series HDM
Package Tape & Reel (TR)
Features Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Resistance 768 Ohms
Composition Carbon Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient -500/ +350ppm/°C