HDM14JT240R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
HDM14JT240R
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 240 OHM 5% 1/4W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series HDM
Package Tape & Reel (TR)
Features Moisture Resistant
Tolerance ±5%
Resistance 240 Ohms
Composition Carbon Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.071" Dia x 0.126" L (1.80mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient -500/ +350ppm/°C