
Panasonic Electric Works
Product No:
HE1AN-AC120V
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 120V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
18.0975
18.0975
10
16.08635
160.8635
25
15.28208
382.052
50
14.47781
723.8905
100
13.67354
1367.354
250
12.467078
3116.7695
500
11.662732
5831.366
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | HE |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 21 mA |
| Coil Voltage | 120VAC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 30 ms |
| Release Time | 30 ms |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 277VAC, 30VDC - Max |
| Termination Style | Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Base Product Number | HE1AN |
| Must Operate Voltage | 84 VAC |
| Must Release Voltage | 18 VAC |
| Operating Temperature | -50°C ~ 55°C |
| Contact Rating (Current) | 30 A |