
Panasonic Electric Works
Product No:
HE1AN-DC48V
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
18.031
18.031
10
16.02745
160.2745
25
15.2266
380.665
50
14.42499
721.2495
100
13.623665
1362.3665
250
12.421554
3105.3885
500
11.620172
5810.086
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | HE |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 40 mA |
| Coil Voltage | 48VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 30 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 1.2 kOhms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 277VAC, 30VDC - Max |
| Termination Style | Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Base Product Number | HE1AN |
| Must Operate Voltage | 33.6 VDC |
| Must Release Voltage | 4.8 VDC |
| Operating Temperature | -50°C ~ 55°C |
| Contact Rating (Current) | 30 A |