
Panasonic Electric Works
Product No:
HE1AN-P-DC24V
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.6795
17.6795
10
15.7149
157.149
25
14.92906
373.2265
50
14.14322
707.161
100
13.357475
1335.7475
250
12.178886
3044.7215
500
11.39316
5696.58
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | HE |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 80 mA |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 30 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 300 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 277VAC, 30VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | HE1AN |
| Must Operate Voltage | 16.8 VDC |
| Must Release Voltage | 2.4 VDC |
| Operating Temperature | -50°C ~ 55°C |
| Contact Rating (Current) | 30 A |