
Panasonic Electric Works
Product No:
HE1AN-P-DC24V-H18
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
HE PV RELAY, 35A TYPE, 24VDC COI
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.8455
19.8455
10
17.64245
176.4245
25
16.76066
419.0165
50
15.8783
793.915
100
14.996225
1499.6225
250
13.673046
3418.2615
500
12.790914
6395.457
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | HE-PV |
| Package | Box |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Flux Protection |
| Coil Current | 80 mA |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 30 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 300 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 490VAC, 48VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Must Operate Voltage | 16.8 VDC |
| Must Release Voltage | 2.4 VDC |
| Operating Temperature | -50°C ~ 55°C |
| Contact Rating (Current) | 35 A |