
Panasonic Electric Works
Product No:
HE1AN-P-DC6V-H18
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
HE PV RELAY, 35A TYPE, 6VDC COIL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
18.3255
18.3255
10
16.29345
162.9345
25
15.47854
386.9635
50
14.66401
733.2005
100
13.84929
1384.929
250
12.627286
3156.8215
500
11.812604
5906.302
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | HE-PV |
| Package | Box |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Flux Protection |
| Coil Current | 320 mA |
| Coil Voltage | 6VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 30 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 18.8 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 490VAC, 48VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Must Operate Voltage | 4.2 VDC |
| Must Release Voltage | 0.6 VDC |
| Operating Temperature | -50°C ~ 55°C |
| Contact Rating (Current) | 35 A |