
Panasonic Electric Works
Product No:
HE1AN-Q-AC24V
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
22.4865
22.4865
10
21.3617
213.617
25
20.23728
505.932
50
19.11305
955.6525
100
17.988725
1798.8725
250
16.864438
4216.1095
500
15.740151
7870.0755
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | HE |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 74 mA |
| Coil Voltage | 24VAC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 30 ms |
| Release Time | 30 ms |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 277VAC, 30VDC - Max |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Base Product Number | HE1AN |
| Must Operate Voltage | 16.8 VAC |
| Must Release Voltage | 3.6 VAC |
| Operating Temperature | -50°C ~ 55°C |
| Contact Rating (Current) | 30 A |