
Panasonic Electric Works
Product No:
HE1AN-S-DC12V
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
23.2465
23.2465
10
22.08655
220.8655
25
20.92432
523.108
50
19.76171
988.0855
100
18.59929
1859.929
250
17.43687
4359.2175
500
16.274412
8137.206
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | HE |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 160 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 30 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 75 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 277VAC, 30VDC - Max |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Base Product Number | HE1AN |
| Must Operate Voltage | 8.4 VDC |
| Must Release Voltage | 1.2 VDC |
| Operating Temperature | -50°C ~ 55°C |
| Contact Rating (Current) | 30 A |