
Panasonic Electric Works
Product No:
HE2AN-AC24V
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
20.254
20.254
10
19.24225
192.4225
25
18.22936
455.734
50
17.21666
860.833
100
16.20396
1620.396
250
15.191222
3797.8055
500
14.178465
7089.2325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | HE |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 74 mA |
| Coil Voltage | 24VAC |
| Contact Form | DPST-NO (2 Form A) |
| Operate Time | 30 ms |
| Release Time | 30 ms |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 277VAC, 30VDC - Max |
| Termination Style | Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Base Product Number | HE2AN |
| Must Operate Voltage | 16.8 VAC |
| Must Release Voltage | 3.6 VAC |
| Operating Temperature | -50°C ~ 55°C |
| Contact Rating (Current) | 25 A |