
Nexperia USA Inc.
Product No:
HEF4001BT,653
Manufacturer:
Package:
14-SO
Batch:
-
Description:
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4845
0.4845
10
0.4123
4.123
25
0.38456
9.614
100
0.30761
30.761
250
0.285608
71.402
500
0.24168
120.84
1000
0.186751
186.751
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | 4000B |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NOR Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 3V ~ 15V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | HEF4001 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 1.5V ~ 4V |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Input Logic Level - High | 3.5V ~ 11V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 3.4mA, 3.4mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 40ns @ 15V, 50pF |