
Nexperia USA Inc.
Product No:
HEF4049BT,653
Manufacturer:
Package:
16-SO
Batch:
-
Description:
IC INVERTER 6CH 1-INP 16SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4845
0.4845
10
0.418
4.18
25
0.38988
9.747
100
0.31198
31.198
250
0.28975
72.4375
500
0.245157
122.5785
1000
0.18944
189.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | 4000B |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 3V ~ 15V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | HEF4049 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 1.5V ~ 4V |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Input Logic Level - High | 3.5V ~ 11V |
| Current - Quiescent (Max) | 16 µA |
| Current - Output High, Low | 3mA, 20mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 40ns @ 15V, 50pF |