Home / Single Diodes / HERAF1002G C0G
HERAF1002G C0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
HERAF1002G C0G
Package:
ITO-220AC
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GEN PURP 100V 10A ITO220AC
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tube
Technology Standard
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-2 Full Pack
Product Status Active
Base Product Number HERAF1002
Capacitance @ Vr, F 80pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package ITO-220AC
Reverse Recovery Time (trr) 50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 10A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 10 A