HFZ102MBFEJ0KR
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
HFZ102MBFEJ0KR
Description:
CAP CER 1000PF 6KV RADIAL
Features High Voltage
Tolerance ±20%
Lead Style Straight
Capacitance 1000 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 6000V (6kV)
Size / Dimension 0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C