HI0330530000G
Amphenol Anytek
Product No:
HI0330530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Plug, Female Sockets
Color Green
Pitch 0.300" (7.62mm)
Series HI
Package Bulk
Features Latch Lock, Retention Latches (Non-Wire Side)
Screw Size -
Current - UL 15 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Phosphor Bronze
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.579" (14.70mm)
Termination Style Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Wire Strip Length 8-9mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number HI03
Contact Tail Length -
Number of Positions 3
Positions Per Level 3
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C