HI1900530000G
Amphenol Anytek
Product No:
HI1900530000G
Description:
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5MM
Color Green
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series HI
Package Bulk
Features Latch Lock, Retention Latches (Non-Wire Side)
Screw Size -
Current - UL 8 A
Voltage - UL 300 V
Number of Levels 1
Insulation Height 0.579" (14.70mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HI19
Contact Tail Length -
Number of Positions 19
Positions Per Level 19
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C