Home / Headers, Male Pins / HIF3BA-30P-2.54PFA-2(71)
HIF3BA-30P-2.54PFA-2(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3BA-30P-2.54PFA-2(71)
Description:
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Package Bulk
Features Keying Slot
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Press-Fit, Solder
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.701" (17.80mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HIF3
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 30
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.260" (6.60mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.787" (20.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm)