HIF3BA-30P-2.54W
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3BA-30P-2.54W
Description:
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Package Bulk
Features Keying Slot
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Wire Wrap
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 200V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.701" (17.80mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 30
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.516" (13.10mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 1.043" (26.50mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm)