HIF3BA-50D-2.54C(63)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3BA-50D-2.54C(63)
Description:
CONN SOCKET HSG 50POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 47
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Note Contacts Not Included
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series HIF3B
Package Bag
Features Polarizing Key
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Contact Type Female Socket
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Socket
Fastening Type -
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HIF3
Contact Termination Crimp
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 50
Operating Temperature -55°C ~ 85°C