Home / Headers, Male Pins / HIF3BA-64P-2.54W(63)
HIF3BA-64P-2.54W(63)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3BA-64P-2.54W(63)
Description:
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
Series HIF3B
Package Tray
Features Keying Slot
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Wire Wrap
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.701" (17.80mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HIF3
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 64
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -55°C ~ 85°C