Home / Headers, Male Pins / HIF3BAF-34PA-2.54DSA(63)
HIF3BAF-34PA-2.54DSA(63)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3BAF-34PA-2.54DSA(63)
Description:
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 100
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series HIF3B
Package Tray
Features Keying Slot
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.701" (17.80mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HIF3
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 34
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -55°C ~ 85°C