Home / Headers, Male Pins / HIF3BAG-16PA-2.54DSA(71)
HIF3BAG-16PA-2.54DSA(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3BAG-16PA-2.54DSA(71)
Description:
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Series HIF3B
Package Tray
Features Keying Slot
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 200V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.701" (17.80mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 16
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.657" (16.70mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm)