Home / Headers, Male Pins / HIF3BAG-30PA-2.54DS(71)
HIF3BAG-30PA-2.54DS(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3BAG-30PA-2.54DS(71)
Description:
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series HIF3B
Package Bulk
Features Keying Slot, Mounting Flange
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 200V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 30
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm)