Home / Headers, Male Pins / HIF3BAG-50PA-2.54DS(63)
HIF3BAG-50PA-2.54DS(63)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3BAG-50PA-2.54DS(63)
Description:
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM
Series HIF3B
Package Bulk
Features Keying Slot, Mounting Flange
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Ingress Protection -
Base Product Number HIF3
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 50
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -55°C ~ 85°C